(Фото з інтернету)
Щороку останній тиждень посту перед Великоднем українці проводять по-особливому. В цей період часу зазвичай прибирають свої оселі, перуть білизну, підфарбовують щось, лагодять. Четвер у народі називають чистим. В цей день прийнято умиватися на світанку, щоб очистити своє тіло від гріхів. Кажуть, як помиєшся – весь рік будеш чистим. Дехто промовляв такі слова : «Господи, Ісусе Христе! Перехресна дорого! Дай, Боже, здоров’я в ручки, в ніжки і в живіт трішки». Дівчата у четвер підрізають волосся, щоб краще росло. Також цього дня можна починати випікати святкову паску та фарбувати крашанки. П’ятниця вважається чи не найсуворішим днем посту. В цей день потрібно відмовитись від їжі взагалі.
* Для мене страсний піст – це відмова від того, від чого людина найбільше залежить. В останню неділю посту я готуюсь до Великодня, в четвер прибираю і починаю підготовку до випікання пасочок і фарбування крашанок. Дуже важливим для мене є те, щоб перед Великоднем в моїй сім’ї не було сварок і чварів,- розповідає тернополянка Оксана Кушнір.
* На мою думку люди повинні уникати важких гріхів, старатись дотримуватись посту, молитовно надихатись, таким чином підготовлятися душевно до світлого празника Воскресіння Христового,- пояснює 21-річна Соня Юречко.
Головним християнським обрядом у страсну п’ятницю є винесення плащаниці. Вона символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус після зняття з Хреста. Після Воскресіння на полотні залишився відбиток Його Образу, який утворився, як дослідили учені, шляхом великого випромінювання. Віруючі люди не їдять нічого до виносу плащаниці. Повернувшись з церкви, родина сідає за стіл вечеряти. Вечеря у Страсну п’ятницю — пісна, навіть риби їсти в цей день не годиться. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.
* Я вважаю, що не потрібно піст ототожнювати з дієтою. Найважливішим його завданням є не схуднути і навіть не очистити свій організм, а подбати про свій духовний стан. І під час посту
головними є глибоке осмислення своїх вчинків і щира подяку Господу Богу за всі отримані ласки. У п’ятницю я повністю відмовляюся від будь-якої їжі і відвідую церкву,- пояснює 21-річна Леся Антосєва.
У суботу жінки готують різні смаколики, а чоловіки в цей час збирають великодній кошик до вечірньої служби. У неділю вранці, після служби починається святкування Великодня.
* З суботи на неділю о 12 годині моя сім’я йде до церкви, тому що виносять плащаницю, та несуть її кругом церкви. Вже на саму паску, 3 дні дорослі та діти можуть бавитись в гаївки біля церкви, де вони грають різні ігри, танцюють популярні у нас в Хоросткові танці, які називаються «банси» ( це схоже на танцювальний флешмоб). Вони дуже цікаві не тільки для дітей, а й для дорослих,- каже 18-річна Катя Смук.
Юлія Огороднік
студентка 1 курсу факультету філології і журналістики ТНПУ ім.В.Гнатюка
Залишити відгук